ФАЛСИФИКОВАЊЕ ИСТОРИЈЕ

Уместо саобраћајног значаја и чињенице да власт има намеру да остави Београд без моста који ,,носи“ готово 30% саобраћаја преко Саве, власт потура причу о историјској ,,БЕЗВРЕДНОСТИ“ Старог Савског моста.

У недостатку иоле оправданих аргумената за рушење функционалног моста, власт је одлучила да ревидира историју тако што ће да пазари неколико чланака у новинама и на порталима у циљу обмањивања јавности и релативизације културно-историјског значаја овог објекта.

Релативизација историје почела је објавама на разним порталима и другим ботовским налозима (https://kaldrma.rs/ko-je-zaista-spasao-stari-savski-most/) да би врхунац доживела текстом у политици у којем се између осталог тврди да мост није спасао Миладин Зарић, већ да је мит о Зарићу као једином спасиоцу моста настао после емитовања серије „Повратак отписаних“.

Овакву тврдњу демантују документ у архиву Југослвије која кажу да је Миладин Зарић спасао Стари савски мост који се 20. октобра 1944. током борби за ослобођење Београда од окупатора звао Земунски мост. Миладин Зарић је за ово дело одликован орденом за храброст од стране АВНОЈ-а, а на предлог Јосипа Броза Тита бр.92(број одлуке) 11. децембра 1944. Тачно 52 дана после херојског чина. Општински одбор Демократске странке Нови Београд ће упутити писмо листу „Политика“ за захтевом да се упути јавно извињење читаоцима за текст у коме се износе фалсификоване историјске чињенице.

Морамо се осврнути и на злонамерни искривљавање чињеница када кажу да су га изградили нацистички окупатори па би га због тога требало рушити!? Истина је да би по таквој логици требало срушити и кружни ток на Славији, канализационо-кишни колектор од Врачара до Саве, Пионирски град на Кошутњаку... Мост због тога и има културно-историјски значај. Баш као што немерљив културно-историјски значај има Београдска тврђава коју су зидали и рушили Турци и Аустријанци, а коју такође власт већ дуго планира да девастира.

Кажу да су преко њега превозили невољнике у логор на Старом сајмишту и из њега у смрт. Истина и баш зато има културно-историјски значај. У нормалним земљама се такве ствари обележавају, чува се сећање на невине жртве...

Кажу да су окупаторили приликом повлачења из Београда минирали и желели да сруше овај мост. Истина, преживео је захваљујући учитељу и постао најстарији мост у Београду који није рушен од свог настанка до данас.

Само не кажу ни једно једино објашњење зашто имају намеру да сруше потпуно функционалан мост? Покушај фаласификовања историје управо је јасан показатељ њихове свести колико је грађанима стало до моста и колико је ова њихова одлука против јавног интереса. Памтимо да никакве „спинове“ нису пласирали у медијима док су заувек затирали београдски бисер арт-деко архитектуре - зграду Икаруса из 1938, зграду „Француско-српске банке“ из 1922, зграду коју је пројектовао Јован Илкић у Ресавској 25 сазинаду 1908...

Грађанима Београда Стари савски мост значи много и емотивно и функционално. Грађани Београда не верују овој власти да може било шта да уради у разумном року и на квалитетан начин, а аргумената за то је заиста превише.