ПОЗИВ ЗА ГЛАСАЊЕ ОРУЂЕ ПРОТИВ ФАНТОМА

У Србији је заузето становиште да је пожељно , али није обавезно,да се приликом гласања на изборима, преда и позив за гласање који би требало да је достављен најкасније пет дана пре датума одржавања избора.

Постављам логично питање: КОЈА ЈЕ ОНДА СВРХА ПОЗИВА ЗА ГЛАСАЊЕ АКО СЕ МОЖЕ ГЛАСАТИ И БЕЗ ЊЕГА!?

Сматрам да је ово становиште погрешно јер  се не показивањем позива за гласање бирачком одбору омогућавају манипулације на изборима. Пријем позива за гласање и његово ОБАВЕЗНО показивање бирачком одбору могла би бити мера која отежава злоупотребе приликом гласања.

Сложићете се, позив за гласање не може бити уручен нпр.у трафо станици, школи, вртићу или у објектима у изградњи сл. а истим се доказује стварно пребивалиште  гласача. Свако ко је гласао на протеклим изборима 17.12.2023.г. а да није бирачком одбору показао позив  за гласање је потенцијални "фантомски гласач".

У државама Европске уније постоје строга правила код избора. Примера ради у Луксембургу, позив за гласање шаље се бирачима најмање 8 дана пре почетка одржавања избора. На дан гласања бирачи се морају појавити на назначеном бирачком месту, са својим личним документом.

У Аустрији постоји гласачка карта која се може затражити писмено или усмено (лично појављивање) у надлежној канцеларији. Гласачка карта је запечаћена коверта. Гласачка карта садржи службени гласачки листић и гласачку коверту. Општине шаљу гласачке карте скоро три недеље пре дана избора, чим се одштампају званични гласачки листићи.

Много је примера добре праксе када су избори у питању и у нашем најближем окружењу, па нема потребе да ми у Србији измишљамо топлу воду већ је довољно да их применимо како би нашу државу вратили у ред демократских.

Адвокат Горан В.Зечевић