РЕЧ, ДВЕ О велемајстору Бори Костићу


Мало је тако интересантних и живописних личности у нашој земљи као што је био велемајстор Борислав - Бора Костић, први професионални шахиста у Србији.

Рођен је 24. фебруара 1887. у Вршцу, а шахом је почео да се бави још у основној школи. Teчно је, поред српског, говорио још и руски, немачки, енглески, мађарски и хебрејски и био је први шаховски глобтротер и промотер игре на 64 поља.

У историју је ушао по много чему. Пре свега јер је у периоду 11. новембра 1923. до 28. маја 1926. обишао читаву планету играјући шах на свим континентима, од Тибета до Кеније и од Новог Зеланда до Америке. Играо је шах са свима. И са индијским Махараџом од Патиале и са совјетским револуционаром Троцким, али и са поглавицом племена Батаки на Суматри. Током овог путовања одиграо је и чувену партију на екватору када је он седео на северној, а његов противник на јужној Земљиној полулопти.

О љубави према шаху најбоље сведочи чињеница да је свуда ишао са шаховском таблом испод мишке и био увек спреман да одигра партију. За њега важи да је био један од најбољих играча „на слепо“ у историји, а 1936. је постигао рекоард одигравши симултанку „на слепо“ против чак 30 противника. Током америчке турнеје 1915. оборио је светски рекорд по броју одиграних партија у симултанки – од укупно 3281 меча, победио је у чак 2932.

На првој Шаховској олимпијади 1927. у Лондону, играо је „прву таблу“ за репрезенатцију Краљевине Југославије чији је шампион био у три наврата: 1935, 1937. и 1938.

Током немачке окупације 1941-44. једно време је био заточеник логора у Зрењанину у који је доспео јер је одбио да учествује на нацистичким шаховским турнирима под називом „Слободна Европа“.